qr

صحیفه سجادیه - دعا بر محمد و آل محمد APK

Sahifeh Sajjadieh (Prayer for Muhammad and Al-Muhammad)

Version1 (1)
UpdatedJul 29, 2019 (10 months ago)
Developerdevelappname
CategoryApps, Books & Reference
IDcom.navidan.doaalemohammadvaalmohammad
Installs100+

و کان من دعائه علیه‏السلام بعد هذا التحمید فی الصلوه علی رسول‏الله صلی الله علیه و آله،
از دعاهای امام (ع) است، پس از این ستایش «در صلوات بر رسول خدا (ص)» و اهل‏ بیت (ع). امام (ع) همواره در فرازهای گوناگون دعاها، بر رسول خدا و آل او درود می‏ فرستد. و چنانکه مشاهده می‏ کنیم عنوان دعاء دوم درود و صلوات بر رسول خدا (ص) می ‏باشد.
برای صلوات، پاداشهای متنوعی در روایات وارد شده است از جمله: از امام صادق (ع) روایت است که رسول خدا (ص) فرمود: ارفعوا اصواتکم بالصلوه علی فانها تذهب النفاق، صداهایتان را به درود بر من بلند کنید که نفاق و دورویی را از بین می ‏برد.
و نیز از رسول خدا (ص) روایت شده که فرمود: بر من درود بی ‏دنباله نفرستید. گفتند یا رسول‏الله درود بی‏ دنباله چیست؟ فرمود: اینکه می‏ گوئید: اللهم صل علی محمد، بلکه بگوئید: اللهم صل علی محمد و آل محمد. و نیز امام صادق (ع) فرمود: هر که را به خدای عزوجل حاجتی باشد، هنگام شروع به درخواست بر محمد و آل او درود بفرستد پس حاجت خود را بخواهد و باز بر محمد و آل او درود بفرستد. زیرا خدا کریم‏تر و بخشنده‏ تر است از اینکه دو طرف حاجت را بپذیرد و وسط را نپذیرد، چون درخواست درود بر محمد و آل او پذیرفته است. و نیز از رسول خدا (ص) رسیده که فرمود: هر که در کتابی بر من درود فرستد همواره فرشتگان برای او استغفار نموده و آمرزش می ‏طلبند مادامی که نام من در آن کتاب است.
محتوای دعا
آغاز دعا چنین است: و الحمد لله الذی من علینا بمحمد نبیه- صلی الله علیه و آله- دون الامم الماضیه و القرون السالفه، و سپاس و حمد خدای را که به محمد (ص) پیامبرش بر ما منت نهاد. منتی که امتهای گذشته و مردم پیش از ما از آن بی‏ بهره بودند.
یکی از ویژگی های دعاهای صحیفه سجادیه و ادعیه دیگری که از رسول‏الله (ص) و ائمه معصومین (ع) نقل شده این است که مضامین و عبارات آن یا به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم برگرفته از آیات و معارف قرآن مجید است. چنانکه قرآن مجید در سوره اعراف، آیه 164 می‏ فرماید:
و لقد من الله علی المومنین اذ بعث فیهم رسولا من انفسهم، یعنی خدا بر اهل ایمان منت نهاد که فرستاده‏ ای از خودشان در میان آنها مبعوث کرد. و امام (ع) با بیان این منت در فراز آغازین دعا، خداوند را در مقابل این نعمت بزرگ حمد و ستایش می‏ نماید.
سپس به نبردهای رسول خدا (ص) با یهود و مشرکین اشاره اجمالی می‏ فرماید و نوید پیروزی دین خدا را بر کفر بیان کرده و می‏ فرماید:
حتی ظهر امرک، و علت کلمتک، و لو کره المشرکون، تا امر و دین تو آشکار شد، و کلمه‏ات (دعوت به اسلام) بلند گردید (افزایش یافت) هر چند مشرکین نمی‏ پسندیدند (و پیروزی اسلام را خوش نداشتند).
آنگاه دعا کرده می‏ فرماید: اللهم فارفعه بما کدح فیک الی الدرجه العلیا من جنتک، بار خدایا به رنجی که آن حضرت در راه دین تو کشید، او را به بالاترین درجه و مقام بهشت خود برآور.
چنانکه مشاهده می ‏کنیم، امام چهارم (ع) در قالب این دعا و در کنار مناجات و پرستش خداوند که بهترین حالات برای پذیرش پیامهای الهی می‏ باشد، درس اسلام‏ شناسی و مراحل بعثت و سیر مبارزات پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در مکه و مدینه را تشریح می ‏کنند. لذا دعا علاوه بر حمد و ستایش خداوند، که آنهم بیان توحید و موضوعات مربوط به آن است، دربرگیرنده معارف الهی در تمامی ابعاد آن می ‏باشد. کسی که با شناخت، به خواندن این دعا می ‏پردازد، علاوه بر نیایش پروردگار، از کلاس دعا درس می‏ آموزد، درس ایمان و اعتقاد، درس فداکاری و مبارزه در راه استقرار دین خدا، درس پیروی از رسول خدا و اولیاء الله. و در پرتو مضامین و عبارات عمیق دعا با روحیه‏ ای قویتر و عزمی جزم‏تر به پیروی از رسول خدا (ص) در راه دین خدا و اطاعت از فرامین الهی و عمل به آنها گام برمی‏ دارد. و اگر قرآن و سنت ما را دعوت به خواندن دعا می‏ کنند، به خاطر تاثیراتی است که از جهت معنوی و بیان معارف الهی، علاوه بر نیایش و پرستش خداوند در محتوای ادعیه نهفته می‏ باشد.


Email: develappname@gmail.com

See more
See more

See more