LGS Puan Hesaplama 2021 icon

LGS Puan Hesaplama 2021

1.0 · Apr 21, 2021

Download LGS Puan Hesaplama 2021 APK for Android - Free - Latest Version

qr

Latest Version

Version1.0 (1)
UpdatedApr 21, 2021
Developerilkdeneme
IDio.kodular.loklok878767.lgspuanhesaplama
Installs100+
CategoryApps, Education

LGS Puan Hesaplama 2021 app

Lgs Score Calculator 2021 Meb Compatible

Lgs puan hesaplama 2021 aracımız sayesinde 2021 lgs puanınızı hesaplayarak doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Sistemde doğru ve yanlışları sisteme girerek, hesaplama yazılımımız sayesinde gerçekçi sonuçlara ulaşabilirsiniz. “İLKDENEME” sayfası olarak gerek LGS’nin kapsam ve içeri gerekse sınav puanının nasıl hesaplandığına dair kısa bir yazı ile siz değerli üyelerimize bilgi vermek istedik. Unutulmamalıdır ki sınava çalışmak kadar sınavda hangi dersten, kaç soruyla, kaç puan alacağımızı bilmek de önemlidir. Bunun için bazı soru başlıkları oluşturup bu sorulara kısa, anlaşılır cevaplar vermeye çalıştık. İşte sorularımız ve cevapları:

LGS Puanı Nasıl Hesaplanır?
Sözel ve sayısal oturumlarda girilen her test için MEB özel formüllerle bir taban puanı belirler. Öğrencilerin girdikleri her dersin neti ayrı ayrı hesaplanır. Bu netler her ders için önceden belirlenmiş kat sayılarla çarpılarak bir puan elde edilir. Bütün bu puanlar toplanarak öğrencinin LGS puanı elde edilir.

Derslerin Netleri Nasıl Hesaplanır ve Hangi Katsayıyla Çarpılır?
LGS’de bağıl değerlendirme yapıldığından 3 yanlış 1 doğru cevabı götürmektedir. Boş bırakılan soruların götürüsü olmadığı gibi bir puan getirisi de yoktur. Sınav sonunda her dersin doğru ve yanlış sayıları tespit edilir. Yanlış soru sayısının üçte biri kadar doğru cevap silinir. Geriye kalan doğru sayısı o dersin net sayısını verir.

Örnek:
Türkçe dersinden dört öğrencinin doğru ve yanlış cevabına göre netleri:

Ahmet 19 Doğru 1 Yanlış ⇒ 19 – (1/3) = 19 – 0,33 = 18,6 Net

Nilay 18 Doğru 2 Yanlış ⇒ 18 – (2/3) = 18 – 0,66 = 17,3 Net

Nermin 17 Doğru 3 Yanlış ⇒ 17 – (3/3) = 17 – 1,00 = 16 Net

Naci 17 Doğru 3 Boş ⇒ 17 – (Yanlış Yok)= 17-0 = 17 Net

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Nermin ve Naci aynı doğru sayısına eşitken netlerde Naci, Nermin’i geçmiştir. Çünkü Naci bilmediği soruları boş bırakmıştır. Nermin ise yanlış yaptığı sorular sebebiyle neti düşmüştür.

Tespit edilen her dersin neti yine kendi kat sayısı ile çarpılır. Derslere göre kat sayı tablosu aşağıda verilmiştir.

Net sayısı ve katsayıların çarpımıyla derslerin puanı ortaya çıkacaktır.

Ders Puanı = Net Sayısı x Dersin Katsayısı

Yukarıdaki örnek üzerinden devam edecek olursak dört öğrencinin Türkçe dersinden alacağı puanlar şöyle olacaktır:

Ahmet = 18,6 x 5,3 = 98,58

Nilay = 17,3 x 5,3 = 91,69

Nermin = 16 x 5,3 = 84,80

Naci = 17 x 5,3 = 90,10

LGS Nedir, Bu Sınava Kimler Girmelidir?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen nitelikli okullara(liselere) öğrenci almak için yapılan sınava Liselere Giriş Sınavı yani kısaca LGS denir.

LGS’ye dört yıllık ortaokul eğitiminin sonuna gelmiş sekizinci sınıf öğrencileri katılabilmektedirler. Elbette ki bütün öğrencilerin girme zorunluluğu yoktur. Bu sınava yukarıda bahsedilen nitelikli okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler girmelidirler.

LGS Ne Zaman, Nerede Yapılır?
LGS’nin sekizinci sınıf sonunda girildiğinden bahsetmiştik. Bu sınav genellikle haziran ayı içerisinde MEB tarafından önceden belirlenen tarihte yapılmaktadır.

Sınav MEB’e bağlı devlet okullarının binalarında yapılmaktadır. Öğrencilere hangi okulda ne zaman sınava gireceklerinin bilgisi önceden gerek e-okul gerekse öğretmenleri tarafından bilgilendirilmektedirler.

LGS Nasıl, Ne Kadar Sürede Yapılır?
Sınavın yer ve zamanı hakkında bilgilendirilen öğrenciler sınava iki oturum üzerinden katılırlar. Bu oturumların zaman aralığı ve süresi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Email: destek@ilkdeneme.com

Read more

You May Also Like